Skip to content

Βραβεία Ιρις της Ελληνικής Ακαδημίας Κινηματογράφου 2019: Οι υποψηφιότητες

DATE

SHARE THIS ARTICLE

Μετά τη σχετική ανακοίνωση,  οι ταινίες που φαίνεται να ηγούνται τη χρονιά που διανύουμε είναι το «Ακίνητο Ποτάμι» του Αγγελου Φραντζή και το «Ελεύθερο Θέμα» της Στέλλας Θεοδωράκη 9 υποψηφιότητες, ενώ ακολουθούν ο «Οίκτος» του Μπάμπη Μακρίδη με 8 υποψηφιότητες και η «Δουλειά της» του Νίκου Labot και το «The Waiter» του Στηβ Κρικρή με 6 υποψηφιότητες. Ακολουθούν οι «1968» του Τάσου Μπουλμέτη και το «Φυγαδεύοντας τον Χέντριξ» του Μάριου Πιπερίδη με 5 υποψηφιότητες, το «Obscuro Barroco» της Ευαγγελίας Κρανιώτη με 2, η «Παύση» της Τώνιας Μισιαλή, το «Chinatown-Τα Τρία Καταφύγια» της Αλίκης Δανέζης Κνούτσεν και το «Holy Boom» της Μαρίας Λάφη.

Η τελετή απονομής των Βραβείων Ιρις θα γίνει στις 23 Απριλίου στη Στέγη του Ιδρύματος Ωνάση, με παρουσιαστές τους Γεράσιμο Σκιαδαρέση και Μπέσσυ Μάλφα.


Αναλυτικά οι Υποψηφιότητες

Βραβείο Μεγάλου Μήκους Ταινίας Μυθοπλασίας

1968 του Τάσου Μπουλμέτη (Παραγωγή: Μάκης Αγγελόπουλος, Τάσος Μπουλμέτης)
Ακίνητο Ποτάμι του Αγγελου Φραντζή (Παραγωγή: Κωνσταντίνος Κοντοβράκης, Γιώργος Καρναβάς, Αγγελος Φραντζής)
Η Δουλειά της του Νίκου Labot (Παραγωγή: Μαρία Δρανδάκη, Ζιλί Παρατιάν)
Οίκτος του Μπάμπη Μακρίδη (Παραγωγή: Αμάντα Λιβανού, Χρήστος Β. Κωνσταντακόπουλος)
Ελεύθερο Θέμα της Στέλλας Θεοδωράκη (Παραγωγή: Θάνος Αναστόπουλος, Στέλλα Θεοδωράκη, Γκιγιόμ Ντε Σέιλ)
Φυγαδεύοντας τον Χέντριξ του Μάριου Πιπερίδη (Παραγωγή: Μάριος Πιπερίδης, Θανάσης Καραθάνος, Κώστας Λαμπρόπουλος)

Διάβασε επίσης τη συνέντευξη που μας έδωσε ο Στηβ Κρικρής με αφρομή την ταινία του «The Waiter»!

Βραβείο Ταινίας Τεκμηρίωσης

Obscuro Barroco της Ευαγγελίας Κρανιώτη
Κωστής Παπαγιώργης: Ο Πιο Γλυκός Μισάνθρωπος της Ελένης Αλεξανδράκη
Ευτυχισμένοι Πρίγκιπες του Πάνου Δεληγιάννη

Βραβείο Μικρού Μήκους Ταινίας

Εκτορας Μαλό: Η Τελευταία Μέρα της Χρονιάς της Ζακλίιν Λέντζου
Η Σιγή των Ψαριών όταν Πεθαίνουν του Βασίλη Κεκάτου
Αβανος του Πανγαιώτη Χαραμή
Βουρβουρού της Καρίνας Λογοθέτη
Λεωφόρος Πατησίων του Θανάση Νεοφώτιστου

Βραβειο Μικρού Μήκους Τεκμηρίωσης

Θραύσματα της Μαριάννας Οικονόμου
Μelan*Cholia της Αριάδνης Κουτσαύτη
Τέταρτος Τοίχος του Δημήτρη Γκότση

Βραβείο Σκηνοθεσίας

Αγγελος Φραντζής για το «Ακίνητο Ποτάμι»
Μπάμπης Μακρίδης για τον «Οίκτο»
Τάσος Μπουλμέτης για το «1968»

Βραβείο Πρωτοεμφανιζόμενου Σκηνοθέτη

Νίκος Labot για τη «Δουλειά της»
Μαρία Λάφη για το «Holy Boom»
Μάριος Πιπερίδης για το «Φυγαδεύοντας τον Χέντριξ»
Τώνια Μισιαλή για την «Παύση»

Βραβείο Σεναρίου

Ευθύμης Φιλίππου, Μπάμπης Μακρίδης για τον «Οίκτο»
Σπύρος Κρίμπαλης, Αγγελος Φραντζής για το «Ακίνητο Ποτάμι»
Κατερίνα Κλειτσιώτη, Νίκος Labot για το «Η Δουλειά της»
Μάριος Πιπερίδης για το «Φυγαδεύοντας τον Χέντριξ»

Βραβείο Α’ Ανδρικού Ρόλου

Γιάννης Δρακόπουλος για τον «Οίκτο»
Αδάμ Μπουσδούκος για το «Φυγαδεύοντας τον Χέντριξ»
Αρης Σερβετάλης για το «The Waiter»

Βραβείο Α’ Γυναικείου Ρόλου

Μαρίσσα Τριανταφυλλίδου για το «Η Δουλειά της»
Στέλα Φυρογένη για την «Παύση»
Θεοδώρα Τζήμου για το «Ελεύθερο Θέμα»

Βραβείο Β’ Ανδρικού Ρόλου

Μάκης Παπαδημητρίου για τον «Οίκτο»
Φάτι Αλ για το «Φυγαδεύοντας τον Χέντριξ»
Γιάννης Στάνκογλου για το «The Waiter»

Βραβείο Β’ Γυναικείου Ρόλου

Ιντρα Μπουρκόφσκα για το «Ακίνητο Ποτάμι»
Μαρία Φιλίνη για τη «Δουλειά της»
Θέμις Μπαζάκα για το «Chinatown-Τα Τρία Καταφύγια»

Βραβείο Φωτογραφίας

Σιμόν Μποφίς για το «Ακίνητο Ποτάμι»
Ηλίας Κωνσταντακόπουλος και Ηλίας Αδάμης για το «Ελεύθερο Θέμα»
Γιώργος Καρβέλας για το «The Waiter»

Βραβείο Μοντάζ

Χρήστος Γιαννακόπουλος για το «Ελεύθερο Θέμα»
Γιάννης Χαλκιαδάκης για τον «Οίκτο»
Γιώργος Λαμπρινός για το «Obscuro Barrocο»
Γιώργος Μαυροψαρίδης και Ιωάννα Πογιαντζή για το «The Waiter»

Βραβείο Πρωτότυπης Μουσικής

Coti K. για το «Ακίνητο Ποτάμι»
Χρήστος Δεληγιάννης για το «Ελεύθερο Θέμα»
Coti K. για το The Waiter

Βραβείο Σκηνογραφίας

Λόρα Ντίσλερε για το «Ακίνητο Ποτάμι»
Αντώνης Δαγκλίδης για το Ελεύθερο Θέμα
Κώστας Παππάς για το «The Waiter»

Βραβείο Ενδυματολογίας

Δάφνη Κολυβά, Εβελίνα Δαρζέντα για το «1968»
Κάτια Γκουλίωνη, Ιέβα Κουπκάνε, Ιλζε Κάζα, Ιλζε Νεγκρίμπε για το «Ακίνητο Ποτάμι»
Τριάδα Παπαδάκη για το «Ελεύθερο Θέμα»

Βραβείο Ηχου

Δημήτρης Αθανασόπουλος, Χρήστος Γούσιος, Κώστας Βαρυμπομπιώτης για το «1968»
Γιάννης Σκανδάμης για το «Ακίνητο Ποτάμι»
Νίκος Παπαδημητρίου, Χρήστος Γούσιος, Κώστας Βαρυμπομπιώτης, Φιλίπ Ανρί για το «Ελεύθερο Θέμα»
Στέφανος Ευθυμίου, Λέανδρος Ντούνης για τον «Οίκτο»

Βραβείο Μακιγιάζ

Κατερίνα Βαρθαλίτου, Ευη Ζαφειροπούλου και Σάνζα Ζέσεβιτς Μάρκοβιτς για το «Ελεύθερο Θέμα»
Κυριακή Μελίδου για το «Η Δουλειά της»
Εύη Ζαφειροπούλου για τον «Οίκτο»

Βραβείο Ειδικών Εφέ και Κινηματογραφικής Καινοτομίας

Αντώνης Κοτζιάς, Ανθή Τσιρούκη, YAFKA για το «Chinatown-Τα Τρία Καταφύγια»
Γιάννης Γεωργαρίου, Αλέξης Παράσχος για το «1968»
Αντώνης Κοτζιάς, YAFKA για το «Holy Boom»

Loading...
Ο Φοίβος Δεληβοριάς στο club του Μύλου | Κερδίστε Προσκλήσεις
Το 10o Local Short Film Festival πλησιάζει!