Skip to content

Αυτές είναι οι ταινίες του διαγωνιστικού για την 69η Berlinale!

DATE

SHARE THIS ARTICLE

Το επίσημο πρόγραμμα της 69ης Berlinale περιλαμβάνει 23 συνολικά ταινίες, από τις οποίες 17 διαγωνίζονται για τα βραβεία της φετινής διοργάνωσης, ενώ οι υπόλοιπες να προβάλλονται εκτός συναγωνισμού. Ανάμεσα στις άλλες, στο διαγωνιστικό Τμήμα νέες ταινίες του Fatih Akin (The Edge of Heaven), του Francois Ozon (Young and Beautiful) & του Denis Cote (Drifting States)!

Το φεστιβάλ διεξάγεται φέτος από τις 7 με 17 Φεβρουαρίου 2019.

Η συνολική λίστα με τις ταινίες του διαγωνιστικού:

  1. L’ Adieu à la Nuit (Farewell to the Night) του Αντρέ Τεσινέ | Γαλλία – Γερμανία | Παγκόσμια Πρεμιέρα – Εκτός Συναγωνισμού
  2. Amazing Grace του Αλαν Ελιοτ | ΗΠΑ | Ευρωπαϊκή Πρεμιέρα – Εκτός Συναγωνισμού
  3. The Ground beneath My Feet (Der Boden unter den Füßen) της Μαρί Κρόιτσερ | Αυστρία | Παγκόσμια Πρεμιέρα
  4. So Long, My Son (Di jiu tian chang) του Γουάνγκ Ξιαοσουάι | Κίνα | Παγκόσμια Πρεμιέρα
  5. Elisa & Marcela (Elisa y Marcela) της Ιζαμπέλ Κοϊξέ | Ισπανία | Παγκόσμια Πρεμιέρα
  6. The Golden Glove (Der Goldene Handschuh) του Φατίχ Ακίν | Γερμανία, Γαλλία | Παγκόσμια Πρεμιέρα
  7. God Exists, Her Name is Petrunija (Gospod postoi, imeto i’ e Petrunija) της Τεόνα Στρούγκαρ Μιτέφσκα | Μακεδονία, Βέλγιο, Σλοβενία, Κροατία, Γαλλία | Παγκόσμια Πρεμιέρα
  8. By the Grace of God (Grâce à Dieu) του Φρανσουά Οζόν | Γαλλία | Διεθνής Πρεμιέρα
  9. I Was at Home, but (Ich war zuhause, aber) της Ανγκελα Σάνελεκ | Γερμανία, Σερβία | Παγκόσμια Πρεμιέρα
  10. The Kindness of Strangers της Λόνε Σέρφιγκ | Δανία, Καναδάς, Σουηδία, Γαλλία, Γερμανία | Παγκόσμια Πρεμιέρα – Ταινία Εναρξης
  11. A Tale of Three Sisters (Kız Kardeşler) του Εμίν Αλπέρ | Τουρκία, Γερμανία, Ολλανδία, Ελλάδα | Παγκόσμια Πρεμιέρα
  12. Marighella του Βάγκνερ Μούρα | Βραζιλία | Παγκόσμια Πρεμιέρα – Πρώτη Ταινία – Εκτός Συναγωνισμού
  13. Mr. Jones της Ανιέσκα Χόλαντ | Πολωνία, Ηνωμένο Βασίλειο, Ουκρανία | Παγκόσμια Πρεμιέρα
  14. Öndög του Γουάνγκ Κουάν’αν | Μογγολία | Παγκόσμια Πρεμιέρα
  15. The Operative του Γιουβάλ Αντλερ | Γερμανία, Ισραήλ, Γαλλία, ΗΠΑ | Παγκόσμια Πρεμιέρα – Εκτός Συναγωνισμού
  16. Piranhas (La paranza dei bambini) του Κλαούντιο Τζοβανέζι | Ιταλία | Παγκόσμια Πρεμιέρα
  17. Ghost Town Anthology (Répertoire des villes disparues) του Ντενί Κοτέ | Καναδάς | Παγκόσμια Πρεμιέρα
  18. Synonyms του Nadav Lapid | Γαλλία – Ισραηλ – Γερμανία | Παγκόσμια πρεμιέρα
  19. System Crasher (Systemsprenger) της Νόρα Φινγκσάιντ | Γερμανία | Παγκόσμια Πρεμιέρα – Πρώτη Ταινία
  20. Out Stealing Horses (Ut og stjæle hester) του Χανς Πέτερ Μόλαντ | Νορβηγία, Σουηδία, Δανία | Παγκόσμια Πρεμιέρα
  21. Varda by Agnès (Varda par Agnès) της Ανιές Βαρντά | Γαλλία | Παγκόσμια Πρεμιέρα – Εκτός Συναγωνισμού
  22. Vice του Ανταμ ΜακΚέι | ΗΠΑ | Γερμανική Πρεμιέρα – Εκτός Συναγωνισμού
  23. Yi miao zhong (One Second) του Zhang Yimou (People’s Republic of China)
Loading...
Λίλα Μπακλέση, τι είναι ο έρωτας για ‘σένα;
Το Φ.Κ.Θ. υποδέχεται το 1ο Παιδικό και Εφηβικό Διεθνές Φεστιβάλ Κινηματογράφου Αθήνας!